MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ (MHP)

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ (MHP)

ABONE OL
Şubat 21, 2024 12:34
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ (MHP)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye’de etkinlik gösteren bir siyasi partidir. 9 Şubat 1969 tarihinde Alparslan Türkeş liderliğinde kurulan partinin simgesi üç hilaldir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından kurulan 67. hükûmeti destekleyen 49 milletvekiliyle bir grubu bulunur.

Parti, 1965’te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin lideri olan, daha önce Türk Kara Kuvvetleri’nde albaylık yapmış olan Alparslan Türkeş tarafından 1969 yılında kuruldu. 20. yüzyılın ikinci yarısı boyunca esas olarak Türkçü ve Türk milliyetçisi bir siyasi gündem izledi. Devlet Bahçeli, 1997’de Türkeş’in ölümünden sonra liderliği devraldı. Partinin gençlik kolu, 1970’lerde Türkiye’de yaşanan sağ-sol çatışmasında aktif bir taraf olan Ülkü Ocaklarıdır.

Alparslan Türkeş, Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün milliyetçi ilkelerinden çok uzaklaşmakla eleştirdikten sonra, CHP Atatürk’ün ideolojik çizgisinden sapmasaydı MHP’yi kurmayacağını iddia etti. MHP, 1973 ve 1977 genel seçimlerinde Milliyetçi Cephe hükûmetlerinde yer almaya yetecek kadar sandalye kazandı. Parti, 1980 darbesinden sonra kapatıldı, ancak 1993’te orijinal adıyla yeniden kuruldu. Türkeş’in ölümü ve Devlet Bahçeli’nin halefi olarak seçilmesinden sonra parti, 1999 genel seçimlerinde oyların %18’ini ve 129 sandalyeyi alarak tarihinin en iyi seçim sonucunu aldı. Bahçeli, Demokratik Sol Parti (DSP) ve Anavatan Partisi (ANAP) ile koalisyona girdikten sonra başbakan yardımcısı oldu, ancak erken seçim çağrıları 2002’de hükûmetin dağılmasına neden oldu. 2002 genel seçimlerinde MHP, yeni kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) çoğunluğu kazanmasının ardından %10’luk barajın altına düşmüş ve meclisteki tüm temsiliyetini kaybetmiştir.

MHP, oyların %14,27’sini alarak meclisteki temsiliyetini geri aldığı 2007 genel seçimlerinden sonra, hükûmet ile terör örgütü PKK arasındaki barış görüşmelerine şiddetle karşı çıkmış ve iktidardaki AK Parti hükûmetini yolsuzluk ve otoriterlik üzerinden şiddetle eleştirmişti. Bununla birlikte MHP, 2007 cumhurbaşkanlığı seçimleri ve başörtüsü yasağının kaldırılması gibi durumlarda AK Parti ile birlikte hareket etti. Bahçeli, 2016’dan bu yana Erdoğan’ı ve AK Parti’yi açıkça destekliyor. Bu, parti içinde bir bölünmeye neden oldu ve Meral Akşener’in merkezci ve Avrupa yanlısı İYİ Parti’yi kurmak için MHP’den ayrılmasına neden oldu. MHP, 2017 referandumunda ‘Evet’ oyunu destekledi ve 2018 Türkiye genel seçimleri için AK Parti ile Cumhur İttifakı’nı kurdu. MHP halihazırda AK Parti liderliğindeki Cumhur İttifakı’nı destekliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.